Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija
 

Вести


 

Синаксар


 

Издаваштво


Прашања, одговори
и коментари


 

Врски


 

Видео и аудио записи


 

Архиепископ


Свет
Архиерејски
Синод


 

Историја


 

Организација
и адреси


 

Библиотека
English Version

Современите Прогони на Православната Црква: Македонскиот раскол

Митрополитот црногорско-приморски г. Амфилохиј: Никој од МПЦ не бара да стане српска или грчка црква, туку од расколот да се врати во канонска состојба


RSS  rss
FaceBook  FaceBook
YouTube  YouTube


рубрика: вести

→ English

→ Српски

21.12.2014

На 19 и 20 Декември 2014 год., по благослов на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија г.г. Кирил, Претседателот на одделот за надворешни црковни врски на Московскиот Патријархат, Митрополитот Волоколамски г. Иларион беше во работна посета на Р. Македонија. Доцна вечерта на 19 Декември, на границата со Р. Бугарија него го дочека Амбасадорот на Руската Федерација во Р. Македонија, г. Олег Шчербак.

На 20 Декември, Митрополитот Волоколамски г. Иларион се сретна со Архиепископот Охридски г.г. Јован во клиниката „Мајка Тереза“, во Скопје.

Потоа, Митрополитот г. Иларион оствари средби и со Претседателот на Р. Македонија, г. Ѓорѓе Иванов, како и со Премиерот на Р. Македонија, г. Никола Груевски. Митрополитот г. Иларион исто така се сретна и со архиепископот на Македонската Православна Црква г. Стефан, којашто е надвор од заедница со Православните Цркви, со цел регулирање на канонскиот статус на таа црковна структура.

Овие информации ги пренесува официјалниот сајт на Руската Православна Црква – Московски Патријархат и сајтот на Одделот за надворешни црковни врски на Московскиот Патријархат:

http://www.patriarchia.ru/db/text/3885549.html

http://www.patriarchia.ru/db/text/3885556.html


рубрика: вести

19.12.2014

Големиот празник на Црквата, споменот на светиот Николај Мирликијскиот Чудотворец, денес беше прославен во параклисот што нему му е посветен, во катедрата на Брегалничката Епископија, во градот Штип.

На покана од Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и местобљустител битолски г. Марко, на светата Архиерејска Литургија началствуваше Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, во сослужение на Владиката домаќин и на свештенослужители од Православната Охридска Архиепископија.

После прочитаното Евангелие, на Литургијата со пригодна беседа се обрати Епископот г. Давид, а на крајот од богослужбата поздравно слово изрече и Епископот г. Марко.

По завршувањето на светата Литургија за присутните верници беше послужена трпеза.


рубрика: вести

15.12.2014

Денешното издание на белградски „Новости“, објавува разговор со г-ѓа Галена Вранишкоска, мајката на неправедно прогонетиот и затворениот Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Весникот го пренесува крикот на г-ѓа Галена Вранишкоска: „Здравјето му е нарушено. Му се закануваат со ликвидација. Ми даде писмо, се надевам дека не е последно. Животот на мојот син е загрозен. Се плашам дека нема да издржи. И, ги молам сите, коишто можат да помогнат, да го избават од затворот. Да го дочекам. Ако издржам“.

Весникот дава и осврт на започнувањето и текот на државно-расколничкиот прогон врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и канонската Црква во нашата татковина, Православната Охридска Архиепископија. Опишани се детали од злобата на државно-расколничкиот апарат, којашто стана причина за затворите, судските процеси, полициските упади, физичките напади врз свештенството и монаштвото, рушењето на храмови.

„Ноќе ја рушеа црквата“, се сеќава г-ѓа Галена Вранишкоска. „Мојот сопруг Аргир поита. По него појде и народ. Не им дозволија да пристапат. Не му дозволија на мојот сопруг ниту да каже дека црквата е на наш имот. Од патот слушаше како сè пука и како се руши. Страдањето коешто таа ноќ го понесе, го пресече. Набргу потоа се упокои“.

 

Целиот текст:

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:524227-Spasite-mi-sina-nece-izdrzati-na-robiji


рубрика: вести

→ English

12.12.2014

Денес, на 12 Декември 2014 год., се навршуваат цели три години откако Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован се наоѓа во затвор.

На 12 Декември 2011 год., тој доброволно влезе во татковината, на граничниот премин кај Битола, кадешто беше уапсен. Од тој ден, државниот апарат врз него спроведува тортура, непоимлива за современите демократски уредувања.

Во текот на овие три години, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Православната Охридска Архиепископија им беше дозволено да го посетат во затворот - само еднаш, во Август 2013 година.

Истовремено, иако Архиепископот Јован веќе долго време ги исполнува сите законски услови за да добие дводневно отсуство, затворската управа ги прекршува сите законски одредби и упорно не му го дозволува отсуството, коешто му следува, согласно на законот.

Архиепископот Јован, којшто во затвор се наоѓа по осми пат во последниве дванаесет години, има дијабетис. Тој е сместен во затвореното одделение на затворот Идризово, заедно со уште триесет и тројца затвореници. Условите во затворот се субстандардни, затворската келија има еден тоалет, а и севкупните услови дополнително ја влошуваат неговата здравствена состојба.

Хелсиншкиот комитет го прогласи Архиепископот охридски Јован за политички затвореник.


рубрика: архиепископ\соопштенија

→ Српски

→ Български

На ден 27-ми Ноември 2014 год., во затворот Идризово во Скопје, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, направи напор и го посети неговата стара мајка за да ги провери гласините што во последно време силно одекнуваат во јавноста во нашата татковина, а во врска со затворскиот третман на Архиепископот.

Имено оваа е втора посета на неговата мајка годинава (таа е стара и тешко може да патува), а во последно време и никој друг не смееше да го посети Архиепископот. Имено, Неговото Блаженство Архиепископот охридски Јован двапати бараше од директорот на КПУ Идризово да му дозволи да го посетат членовите на Светиот Архиерејски Синод на Православна Охридска Архиепископија, свештеници и монаси, но директорот тоа без образложение го одби.

Мајка му, која го посети, всушност ни ги потврди гласините дека Архиепископот Јован е со нарушено здравје, без здравствена заштита и речиси целосно изолиран. Секојдневно е малтретиран од затворскиот персонал, а по наредба на Управата на затворот, вршат безмилосен притисок врз него, по ослободувањето од затвор да ја напушти Р. Македонија. Испраќаат затвореници да му се закануваат дека доколку не се согласи да ја напушти Р. Македонија ќе биде физички ликвидиран. Тоа е она што ја потресе оваа од Бога благословена возрасна госпоѓа, до степен непрестано да рони солзи и да тагува за своето чедо.

Вели дека познавајќи го нејзиниот син, тој никогаш тоа не би ѝ го кажал, ако навистина нема опасност за неговиот живот. Веќе дванаесет години откако почнаа неговите гонења, таа не слушнала тој да се пожали, туку наспроти тоа ја тешел и ја храбрел не само неа, туку и сите други. Но, сега како да е скршен од секојдневните измачувања.

Фактот што целосно противзаконски на Архиепископот Јован сè уште не му се дозволува да ја користи погодноста домашно отсуство, иако за тоа веќе цели десет месеци ги исполнува сите пропишани услови е всушност потврда на горереченото. Се јавивме во затворот да провериме зошто на Архиепископот Јован не му се одобрува дводневно домашно отсуство како на сите други затвореници што ги исполнуваат условите, а ниту им дозволуваат на членовите на Светиот Светиот Архиерејски Синод на Православна  Охридска Архиепископија да го посетат, но ни беше одговорено дека директорот тоа го забранил, и тоа било исклучиво негово право да го направи и за било кој друг затвореник.

Архиепископот Јован успеа преку мајка му да ни го достави писмото, кое замолува да биде испратено до Управата за извршување на санкции, зашто ако тој би го испратил преку затворската Управа тоа никогаш нема да стигне на посочената адреса. Ние си зедовме слобода, во неможност да го консултираме него, а заради важноста на истото, во продолжение да ја објавиме содржината на тоа писмо што Архиепископот Јован го упатува до Управата за извршување на санкции.

03 Декември 2014 год.

Преку

Управата на КПУ Идризово

до директорот на Управата за извршување на санкции

Скопје

 

Предмет: Писмо за историја

Почитувана госпоѓо Гаврилоска,

повеќепати имав потреба да се обратам до Управата за извршување на санкции заради неподносливо измачувачките дејства кои ми се прават во КПУ Идризово речиси од денот на моето второ доаѓање во затворот (02 Jули 2013 год.), но се воздржував чекајќи го резултатот од решавањето за мое прогресирање во затворски третман што би ми овозможил користење на угодноста: викенд отсуство.

Иако многу одамна ги исполнив сите пропишани со правилникот услови да добијам прогресиран третман, Управата на затворот не сакаше тоа да ми го даде. Како да им е некое наследство од родителите, па кому сакаат даваат, кому сакаат не даваат. Не сакам да помислам дека од мене некој очекувал поткуп, но нема кому не му е познато дека тоа е најсигурната алатка за прогресирање во затворот. Како и да е, по речиси 10 месеци откако ги исполнив условите за добивање на третман со кој ќе можам да ја користам погодноста домашно отсуство (а тоа е една третина од целокупната казна), бев предложен на конференцискиот состанок одржан на 04 Ноември 2014 год., и на тој состанок предлогот од одговорниот воспитувач за мене беше прифатен.

Само за илустрација, на 04 Ноември 2014 год., од вкупно 1978 денови колку што ми изнесува вкупната затворска казна, во затвор имав поминато 1105 денови, или речиси две третини од вкупната казна на која сум осуден (5 години и 5 месеци). Ако ми се одбие од казната екстрадициониот притвор во Р. Бугарија, како и првиот и вториот притвор во Р. Македонија, а во врска со делата за кои сум осуден, во затвор треба да поминам 1452 денови. Една третина од 1452 денови е 484. До 04 Ноември 2014 год., јас сум во затвор вкупно 579 денови. Што значи по било која пресметка што се предвидува со правилникот за прогресирање на затвореници како и куќниот ред на затворот јас сум ги исполнил сите услови за стекнување на третман со кој може да ми следува угодноста домашно отсуство. Ако тука надополнам дека ги имав приложено и сите документи (потврди од судовите во Скопје, Битола и Велес, дека против мене не се водат други судски постапки како и потврда за спој на казните), ако надополнам дека сум ја имал поддршката на воспитувачот одговорен за мене, тогаш не е чудно што на конференцискиот состанок за одлучување за мојот третман сум ја добил препораката за прогресирање  во третманот.

Но, како што е познато, ниту една одлука во затворот не е важечка без да ја потпише директорот. Дури на 18 Ноември 2014 год., бев информиран дека директорот не сакал да го потпише записникот  од споменатиот конфернциски состанок, и тоа без никакво образложение. Откако бев информиран од добро упатени претставници на Управата на затворот дека, всушност, одбивањето директорот да ја потпише одлуката за мое напредување во третманот не е негова иницијатива ниту пак своеволие, туку за тоа добил наредба од кабинетот на претседателот на Владата, немав ниту желба да побарам средба со него, зашто што би ми рекол сиротиот? Од месец Февруари 2014 год., тој не ми одобрил ниту една кратка посета на мое барање. Во два наврати пишував писмена молба до него, но не добив одговор, а тоа значи дека бев одбиен. Сигурно е дека јас сум единствениот затвореник во затворот Идризово што не смее да има посети, но и тоа не е до директорот. Додека и нему не му забранија од кабинетот на претседателот на Владата, тој во 2013 год., ми имаше одобрено две посети. Ако се знае дека единствени кои имаат дозвола да ме посетуваат еднаш месечно се само мојата мајка и сестра, а мајка ми има веќе 76 години, Господ да ѝ ги намножи, и не може често да патува, тогаш не е чудно што во цела 2014 год., јас сум имал само две посети.

Не ми е познато дека во затворот Идризово постои друг затвореник со повеќе ограничувања од мене. Како целиот систем да е организиран мене да ми ги отежне затворските денови. Не зборувам сега за мизерните услови на сместување (33 лица во една соба со само една WC шоља, лоша храна и нехигиена, а затворот не дава дури ниту чинија и лажица на затворениците, па и тоа треба да си го донесеш од дома). Тие услови ќе рече некој се мизерни, ама такви се за сите затвореници. Но, не верувам дека некој бил повеќе омаловажуван и малтретиран од затворскиот персонал отколку јас. Мислам дека кога би постоело правото затворениците да бидат тепани, како што тоа се правело во затворот Идризово до пред десетина години, јас сигурно би бил секојдневно на столбот за камшикување, без оглед на тоа што сум „најмирниот затвореник“ според зборовите на воспитувачот, кој го поднесе предлогот за моето прогресирање во третманот.

Да не бидам погрешно разбран. Како што веќе напишав погоре, за сето ова што ми се случува во затворов не можам безрезервно да го обвинам директорот на затворот, нити пак директорот на Управата за извршување на санкции. Што да прават тие кога во оваа наша држава законските прописи можат да бидат менувани со телефонски повик од „Високата порта“.

Затоа и ова мое писмо до Управата за извршување на санкции не е насловено ниту како молба, ниту како жалба, ниту како барање. Тоа е само еден акт, колку да не се заборави денешницава. Да не се заборави дека Архиепископот Јован е доследен наследник на неговите претходници, кои ни по цена на животот не се откажале од верата, од Црквата и нејзиното единство. Да не се заборави ниту тоа дека властите во Р. Македонија применувале разни принуди за да го преубедат Архиепископот Јован да се откаже од воспоставеното единство на Црквата и да се врати во расколничката МПЦ. Но, да не се заборави ниту она што сè поизвесно е дека може да следи по неговата доследност, а која властите ја толкуваат како негова непослушност. Тоа е негова ликвидација, за која очигледно е дека веќе постои заговор, а тоа е најлесно за остварување токму во затворот.

Ете, затоа го пишувам ова писмо. Ако е последно да се знае заради кого е последно, но и да се знае: „Сево ова го правам за Евангелието, така што и јас ќе можам да соучествувам во неговите блага“, како што вели Апостолот (1 Кор. 9,23). Ако пак не е последно, да ме потсети не само мене, туку и верните во Христа низ што сè требаше да се помине за сведочење на единството на Црквата.

 

Со почит,

Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован

Осуденик со рег. бр. 8603

01 Декември 2014 год.
КПУ Идризово-Скопје


рубрика: вести

28.11.2014

На денешен ден Црквата во Елада ги празнува светите Петнаесет тивериополски (струмички) маченици. Со особено црковно благолепие овој празник бива прославуван во градот Килкис (Кукуш), кадешто се наоѓаат дел од светите мошти на Струмичките маченици.

Како канонски Епископ Местобљустител на Струмица, градот кадешто пострадаа мачениците, Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, по покана на Епископот домаќин, Митрополитот Полјанис и Кликисиу г. Емануил, зеде учество во торжествената прослава на светите Петнаесет струмички маченици, во градот Килкис.

Заедно со Митрополитот г. Емануил, на 27 Ноември, Епископот г. Давид молитвено присуствуваше на вечерната на која началствуваше Митрополитот на Халкида г. Хризостом.

Следниот ден, на 28 Ноември, на светата Архиерејска Литургија началствуваше Митрополитот на Халкида г. Хризостом, а му сослужуваа Митрополитот на Неаполеос и Ставропулеос г. Варнава, Митрополитот на Едеса, Пела и Алмопија г. Јоил, Епископот г. Давид од Православната Охридска Архиепископија, како и Архиерејот домаќин, Митрополитот г. Емануил.

После прочитаното Евангелие беседеше Митрополитот г. Јоил, а на крајот од Литургијата на присутниот народ му се обратија Митрополитот г. Емануил, и Епископот г. Давид, којшто помеѓу останатото нагласи дека за сфаќањето на Црквата расколот е повторен прогон на Струмичките маченици, а се осврна и на прогонот на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и на Православната Охридска Архиепископија.


рубрика: вести

26.11.2014

На 26 Ноември 2014 год., Црквата го празнува споменот на светиот Јован Златоуст. Овој празник е и именден на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Целата Црква очекуваше за овој ден Архиепископот охридски г.г. Јован да биде пуштен на дводневно отсуство, за да може да служи Литургија за празникот на светиот Јован Златоуст, но тоа повторно му беше ускратено, и тој повторно немаше можност да го искористи правото на отсуство кое според законот му следува, како што тоа право го користат сите други затворени лица.

Во манастирот посветен на светиот Јован Златоуст, по повод празникот, беше одслужено сеноќно бдение, а после богослужбата, за присутните верници, монашкото сестринство приготви пригодна трпеза.


рубрика: вести

24.11.2014

На 21-ви Ноември 2014 год., во храмот „Света Троица“, Краљево, Епископија жичка, торжествено беше прославен празникот на светиот Архангел Михаил и бестелесните сили небесни, кој воедно е и слава на Епископот жички г. Јустин.

На покана на Епископот домаќин, во прославата учество зеде и Епископот брегалнички и местобљустител битолски г. Марко, којшто заедно со Епископот тимочки г. Иларион, на Литургијата му сослужуваше на Епископот жички г. Јустин.

После прочитаното Евангелие беседеше Епископот г. Иларион, а на крајот од Литургијата на присутните им се обрати и Епископот г. Марко, зборувајќи за празникот како сведоштво на единството помеѓу духовниот и материјалниот свет; единство коешто единствено е возможно во заедница со Христос, нашиот Спасител, во соборната Литургија во текот на којашто вечноста продира во времето.

На крајот Епископот г. Марко му ги пренесе поздравите и честитките за славата на домаќинот од Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, којшто токму заради единството и соборноста на Црквата бива прогонет и затваран од власта и расколничката јерархија во Р. Македонија.


рубрика: вести

24.11.2014

Со благослов на Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј, на 19 Ноември 2014 год., во салата на општина Вождовац, Белград, Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко одржа предавање на тема: Современиот прогон на Црквата во Р. Македонија.

На предавањето беше презентиран и видео материјал од кој јасно се гледа државниот прогон што се спроведува врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и врз Православната Охридска Архиепископија.

После предавањето се разви дискусија низ која присутните покажаа особен интерес и голема загриженост за прогонот на канонската Црква во Р. Македонија.

Трибината беше снимана и ќе биде презентирана низ повеќе и различни црковни медиуми.


рубрика: вести

23.11.2014

Црквата во Елада денес го празнува споменот на светиот Климент, Охридскиот Чудотворец. Извесно е дека неговите свети мошти, поточно неговата глава, се наоѓа во манастирот посветен на светиот Јован Претеча, во близина на Верија, Р. Грција.

На овој ден, манастирот го посетуваат голем број верници и празникот на светиот Климент Охридски бива празнуван особено торжествено.

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот на Верија и Науса г. Пантелејмон, а по покана на Игуменот на манастирот „Свети Јован Претеча“, Високопреподобниот Архимандрит Порфириј, оваа година на славата на светиот Климент Охридски богослужеше Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

Тој началствуваше на вечерната богослужба на 22 Ноември, а на 23 Ноември началствуваше и на светата Литургија во сослужение на Архимандритот Порфириј и свештенослужители од неговото монашко братство.

После прочитаното Евангелие, беседеше Епископот г. Давид, зборувајќи за значењето на светиот Климент Охридски за единството и соборноста на Црквата, и правејќи истовремено паралела со државниот прогон врз Архиепископот Охридски г.г. Јован и неговото значење и саможртвена љубов за единството и соборноста на Црквата.

После Литургијата беше приредена свечена трпеза, во текот на којашто верните имаа можност да поразговараат со Епископот г. Давид и Игуменот Порфириј, живо интересирајќи се за прогонот што се спроведува врз Архиепископот г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија.


рубрика: вести

20.11.2014

Во емисијата „Под знак прашање“, Преосвештениот Епископ брегалнички Марко говори за историјатот, причините и последиците на прогонот на Православната Охридска Архиепископија во Р. Македонија од страна на расколничката црква и државниот апарат. Епископот Марко порача дека Архиепископот охридски Јован е политички затвореник и дека против него веќе години наназад делуваат единствено државните органи, полицијата и расколничката црква која го иницира тој проблем: „Без оглед на сè, Архиепископот Јован е полн со љубов и со чисто срце им посакува покајание на сите расколници и нивно враќање во канонскиот поредок на Црквата“, истакнува Епископот Марко.

„Верниците во Охридската Архиепископија се информираат преку официјалниот сајт на Архиепископијата. Ниту една телевизија никогаш не направила дебата на тема прогонот на Архиепископот Јован, свештенството и верниците, заради политичкиот притисок кој владее во Р. Македонија. Треба да претрпиме држејќи се за Христа. И Архиепископот Јован секогаш ни говореше дека сите цркви претрпеле, некоја помалку, некоја повеќе, а сега е дојден редот на нас, тоа нè охрабрува“, рече Епископот Марко. „И во нечовечките услови во кои се наоѓа во затвор, без движење, посети, без нормална исхрана и без лекување на тешката болест која го мачи, Архиепископот цело време размислува за Црквата, за решавањето на проблемот и за неговата мисија. Врховниот суд има власт да го прекине неделото кон Архиепископот и тоа би било најдоброто решение, така и државата, односно нејзината судска власт, ќе покаже подготвеност за решавање на проблемот“, рече Епископот Марко.

 

http://www.slovoljubve.com/vesti/episkop-bregalnicki-marko-uzivo-na-radiju-slovo-ljubve-arhiepiskop-jovan-je-politicki-zatvoren


рубрика: вести

19.11.2014

Неодамна од печат излезе книгата „Охридската Архиепископија во средниот век“, на професорката, г-ѓа Ангелики Деликари, од Аристотеловиот универзитет во Солун, Р. Грција.

Оваа книга има впечатлива библиографија, и, според зборовите на извесниот академик и научник г. Антониос-Емилиос Тахиаос, книгата покрива една научна празнина, којашто досега постоеше во однос на периодот, којшто е опфатен со ова дело.

Промоцијата на книгата се одржа на 19 Ноември 2014 г., во Солун. На промоцијата, по покана на авторот, за книгата говореше и Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

Во своето излагање, помеѓу останатото, тој се осврна на моментот од кој произлегува научниот интерес на авторот за една Архиепископија, којашто дејствува како основна составна алка во црковното предание и живот на православните балкански држави кои биле поврзани со неа.

Епископот г. Давид направи паралела и со современите гонења на Православната Охридска Архиепископија, односно државниот прогон, којшто со последователните затворања се спроведува врз Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Митрополит скопски г.г. Јован. Истовремено го истакна и целосното непочитување, коешто државниот апарат го спроведува во однос на човековите права и верските слободи на сите припадници на Православната Охридска Архиепископија.


рубрика: вести

16.11.2014

Неговата Светост Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил и Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј служеа денес, 16-ти Ноември 2014 год., света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Сава“, во Белград. На Литургијата сослужуваа голем број Архиереји од Српската Православна Црква.

На Патријархот московски и на цела Русија г.г. Кирил, којшто началствуваше на Литургијата, му сослужуваа и Епископите од канонската Црква во Р. Македонија, Православната Охридска Архиепископија, Нивните Преосвештенства: Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким, Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

Литургиското сослужување и заедничкото причестување се критериумот за соборноста и единството на Црквата Христова.

Само онаа помесна Црква, којашто има литургиско заедничарење со сите останати помесни православни Цркви може да се нарече Црква Христова, Црква Православна.

„Православната црква“ која го нема тоа литургиско единство се нарекува расколничка црква.


рубрика: вести

15.11.2014

По молитвениот собор во манастирот Раковица, поглаварите на Српската и на Руската Православна Црква со придружбата се упатија во просториите на Српската Патријаршија кадешто беа одржани официјални разговори.

На официјалните разговори на првојерарсите на Српската и Руската Православна Црква присуствуваа и членовите на Светиот Архијерејски Синод на Српската Православна Црква Митрополитот црногорско-приморски Амфилохиј, Епископот шабачки Лаврентиј и зворничко-тузланскиот Хризостом, како и Епископот бачки Иринеј, настојателот на Подворјето на Српската Православна Црква во Москва Епископот моравички Антониј, Епископот стобиски Давид и главниот секретар на Светиот Синод протојереј-ставрофор др Саво Јовиќ. Во име на Московската Патријаршија на разговорите присуствуваа Митрополитот волоколамски Иларион, претседател на Одделот за надворешни црковни односи на Московската Патријаршија; Епископот солнечногорски Сергеј; протојереите: Николај Балашов, потпретседател на Одделот за надворешни односи на Московската Патријаршија; Андреј Милкин, шеф на протокол на Патријархот.

По разговорите беа разменети пригодни подароци.


рубрика: вести

15.11.2014

Денешниот ден од посетата на Светејшиот Патријарх московски и на цела Русија г.г. Кирил на Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј и Српската Православна Црква беше полн со различни активности.

Нивните Преосвештенства, Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид беа во придружба на Патријархот московски г.г. Кирил, кога тој соврши помен на гробовите на блаженопочившите Патријарси Димитриј и Павел, во манастирот Раковица, и кога го освети Иверскиот параклис на белградските нови гробишта заедно со спомен костурницата во слава на руските војници погинати  во Првата светска војна.


рубрика: вести11.11.2014

Неговото Преосвештенство Епископот врањски г. Пахомиј оствари еднодневна посета на Православната Охридска Архиепископија.

Во претпладневните часови тој го посети Ставропигијалниот манастир „Свети Јован Златоуст“, кај Битола, кадешто го пречека Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко.

По негова желба Епископот врањски г. Пахомиј се сретна со мајката на затворениот Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, како и со сестринството на манастирот на коишто им ги пренесе срдечните молитви и надежта за што поскоро ослободување на Архиепископот охридски г.г. Јован од затвор.

Во попладневните часови, Епископот врањски г. Пахомиј и Епископот брегалнички г. Марко го посетија манастирот „Успение Богородично“, кај Скопје.

Сестринството на манастирот го пречека Епископот г. Пахомиј со доксологија, а со пригодно слово се обрати Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.


рубрика: вести

08.11.2014

Угледниот весник „Македониа“, од Р. Грција, во обемното неделно издание од 26-ти Октомври 2014 год., објави репортажа, во којашто прави анализа на државниот прогон, кој на верска основа се спроведува врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Православната Охридска Архиепископија.

Весникот дава хронолошки осврт на прекршувањето на човековите права и верските слободи на Архиепископот охридски г.г. Јован, нагласувајќи дека неговите затворски казни немаат крај. Весникот посочува и дека, покрај останатите, апели за ослободување на Архиепископот г.г. Јован имаат упатено и Светскиот Совет на Црквите, како и Советот на канонските Епископи на Северна и Централна Америка.

Анализата ги пренесува и ставовите на Патријархот српски г.г. Иринеј дека македонските власти лажно го обвинуваат Архиепископот охридски г.г. Јован, а исто така пренесува и делови од писмото на Патријархот српски г.г. Иринеј упатено до расколничкиот архиепископ г. Стефан, со кое го информира дека против него ќе биде започната црковно-судска постапка.

Весникот го цитира и солунскиот Митрополит г. Антим, кој истакнува дека ваквата осуда на Архиепископот охридски г.г. Јован е остра и нечовечка. Професорот г. Михаил Тритос предочува дека една земја која декларативно сака да влезе во Европската Унија и НАТО, не треба да држи такви тоталитаристички ставови во однос на почитувањето на верските слободи и повикува на итно ослободување на Архиепископот охридски г.г. Јован.


рубрика: вести

08.11.2014

Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид за радиото „Слово Љубве“ зборуваше за затворениот Архиепископ охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, за монтираните судски процеси кои државните власти и расколничката МПЦ ги водат против припадниците на канонската Архиепископија, и ја изразува надежта дека Блаженејшиот Архиепископ охридски г.г Јован ќе биде ослободен, со што ќе биде исполнет условот за започнување на дијалог за решавањето на проблемот со расколот на МПЦ.

Тој зборуваше и за значењето на средбите и литургиските собранија со кои се потврдува единството и соборноста на Црквата.

 

http://www.slovoljubve.com/vesti/vladika-stobijski-david-u-susretima-se-potvrdjuje-jedinstvo-pravoslavlja


рубрика: вести

02.11.2014

Во тридневна посета на Православната Охридска Архиепископија се наоѓаше отецот Исихиј, новиот Игумен на Светоархангелскиот манастир Ковиљ, од бачката Епископија, во придружба на монаси од неговиот манастир.

Тој, на 30-ти Октомври, во Куманово, го посети Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким, кадешто служеше вечерна богослужба.

На 31-ви Октомври се сретна со Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко и богослужеше света Литургија во Штип.

На 01-ви Ноември се сретна со Викарот на затворениот Блаженејши Архиепископ охридски г.г. Јован, Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид и богослужеше света Литургија во Скопје.

Игуменот Исихиј при разговорите со Епископите им ја пренесе подршката од Неговото Преосвештенство Епископот бачки г. Иринеј и ги замоли истата да му ја пренесат на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован. При неговата посета на канонската Црква во Р. Македонија тој ги увери припадниците на Православната Охридска Архиепископија во неговите и во молитвите кои целото ковиљско братство постојано ги принесува за затворениот Архиепископ охридски г.г. Јован и за сите припадници на Архиепископијата, кои се пример за саможртвено исповедање на соборноста и единството на Православната Црква.

Епископите и верниот народ се заблагодарија на несебичната подршка и изразија надеж дека Игуменот Исихиј наскоро повторно ќе ја посети Православната Охридска Архиепископија.


рубрика: вести

01.11.2014

Во манастирот „Свети Прохор Пчински“, Врањска Епископија, торжествено беше прославена манастирската слава, споменот на преподобниот и богоносен отец наш Прохор Пчински.

По покана на Архиерејот домаќин, Епископот врањски г. Пахомиј, на Литургијата, на којашто началствуваше Епископот крушевачки г. Давид, сослужуваше и Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко.

На Литургијата сослужуваа и свештенослужители од Православната Охридска Архиепископија, како и голем број свештенослужители од повеќе епархии на Српската Православна Црква.

На крајот на Литургијата беше направена свечена литија околу манастирскиот храм, а за сите присутни, монашкото сестринство на манастирот имаше подготвено пригодна трпеза.

Епископот г. Марко на присутните Архиереји им ги пренесе најновите околности поврзани со затворот на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.


рубрика: вести

27.10.2014

Со допис од 02 Октомври 2014 год., владиниот агент во Бирото на застапување на Р. Македонија пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур, ја информира хуманитарната организација „Воскресение“ дека Владата на Р. Македонија е подготвена да ги уплати досудените средства од Европскиот суд за човекови права во предметот 43566/08, којшто хуманитарната организација „Воскресение“ го водеше против Р. Македонија.

Средствата се навистина симболични, станува збор за 1.300 евра, но голема е моралната победа што хуманитарната организација „Воскресение“ ја извојува против властите на нашата земја, особено ако се знае дека ова е втор случај што хуманитарната организација „Воскресение“ го добива пред Европскиот суд за човекови права, а против властите во Р. Македонија.

Првиот процес беше предметот бр. 25650/06, којшто хуманитарната организација „Воскресение“ го доби во 2010 год., а за кои Владата на Р. Македонија плати оштета во вредност од 1.900 евра.


рубрика: вести

19.10.2014

По повод дваесет години Архиерејска служба на Епископот пожаревачко-браничевски г. Игнатиј, во катедрата на браничевската Епископија, Пожаревац, на 18-ти Октомври 2014 год., беше организиран богословски симпосион на тема „Црквата како икона на Света Троица“.

Покрај останатите угледни предавачи, во попладневните часови, во храмот посветен на преподобната Параскева, беше отслужена вечерна богослужба, а потоа на споменатата тема централното предавање го одржа Високопреосвештениот Митрополит пергамски г. Јован (Зизиулас), од Константинополската Патријаршија.

На 19-ти Октомври, на светата Архиерејска Литургија началствуваше Митрополитот пергамски г. Јован во сослужение на Епископот домаќин, браничевскиот г. Игнатиј, како и Епископите: врањскиот г. Пахомиј, шумадискиот г. Јован, западноамериканскиот г. Максим и од Православната Охридска Архиепископија, Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид. Сослужуваа и голем број свештеници и ѓакони од различни црковни јурисдикции.

Епископот стобиски г. Давид го запозна Митрополитот пергамски г. Јован со најновите состојби во однос на државниот прогон што на верска основа се спроведува врз Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и врз Православната Охридска Архиепископија. Митрополитот г. Јован испрати срдечни поздрави до Архиепископот охридски г.г. Јован и благослов до сите припадници на канонската Архиепископија во нашата татковина. На Литургијата, Епископот г. Игнатиј посочи дека затворот на Архиепископот охридски г.г. Јован е жива рана на телото на Црквата, истовремено молејќи се на Господа, со сиот насобран народ, за што поскоро ослободување од затвор на Архиепископот охридски г.г. Јован и прекин на прогонот на канонската Црква Христова во Р. Македонија.


рубрика: вести

19.10.2014

Од печат излезе православниот календар за 2015 година, во издание на Архиепископијата охридска и Митрополија скопска. Оваа година, тој е посветен на правилната духовност.

Календарот започнува со пролог на Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко којшто во продолжение го пренесуваме во целост. Во ова издание поместен е текстот со наслов Вистинското црковно очинство наспроти псевдостарчеството – гуруизмот на Епископот јегарски (сега Митрополит загребачко-љубљански) г. Порфириј, којшто е негово излагање на симпосионот на тема: „Гуруизмот во деструктивните култови и на други места: лични – духовни – општествени проблеми и нивното решавање”, одржан во Нови Сад, Р. Србија, од 24 до 27 Септември 2012 година

Во календарот се отпечатени и табелите со евангелските и апостолските читања за неделите и сите поголеми празници во годината, како и кратки поуки.

Календар 2015рубрика: организација\Епископија брегалничка

Многувековното искуство на Соборната Црква Христова претставува непресушлив извор на знаење и опит во духовната борба со искушенијата од овој свет, како на секој поединец, така и на севкупната црковна заедница. Но, тоа знаење не е само резултат на историското помнење на настаните, коишто се случиле низ изминатите векови, од почетокот на светот до сега, туку, пред сè, знаењето потекнува од есхатонот, од она што допрва треба да се случи, а тоа е вечната заедница со нашиот Бог – Отецот, Синот и Светиот Дух, во Царството Негово. Ова, навидум испревртено гледиште на нештата, не е непознато за нас Христијаните, коишто стремиме кон духовно совршенство. За да го искористиме потенцијалот што ни го дава Бог и да се изградиме како вистински личности, неопходно е да бидеме близу до духовниот извор на благодатта Божја и постојано да пиеме и да се насладуваме од таа жива вода од која не се ожеднува.

                 За голема жал, еден дел од народот во нашава татковина веќе подолг временски период, не по своја вина, но заради политички замешателства бива одвоен од благодатното подрачје на Соборната Црква.

На сите ни е познато дека во периодот после Втората светска војна, во земјите кадешто имало комунистичко општествено уредување, верата во Бога се сметала за „опиум на народот”. Па, затоа сите, коишто верувале во Бога и ја практикувале верата, биле на лош глас во општеството. Оние, пак, кои биле поревносни во верата и оние што биле на одговорни позиции во Црквата, како Епископите и свештениците, биле гонети, затворани, па и убивани. Токму тоа, кај голем дел од народот, придонело да се создаде одбивност кон Црквата. Духовноста кај народот опаднала, дотолку повеќе што во шеесеттите години од минатиот век, народот во Р. Македонија, како што посочивме, не по своја вина, туку по диктат на тогашната комунистичка партија, бил одделен од Едната Света Соборна и Апостолска Црква. Безбожничката власт во тоа време, на нашиот народ му наметнала духовници по своја мерка, коишто повеќе слушале и исполнувале партиски наредби отколку што се грижеле за духовното восовршување и спасението на народот. Возљубени во Христа, сами проценете каква духовност може да има таму кадешто минливите политичари го завземаат местото на поглавари на една црква?

Наследничка на таквата „духовност” до денешен ден е Македонската православна црква, која сè уште не сака да се оддели од удобноста што ѝ ја овозможува власта, и тоа за сметка да остане во раскол со Православната Црква во светот. Црквата не ја негира, туку ја афирмира националната посебност, и според зборовите на блаженопочившиот Патријарх Павле, нашиот народ ќе може да се афирмира како народ само во црковната заедница со сите останати народи, а не во расколничка изолација. Спротивно на ова, под плаштот на некаква национална самостојност, ежедневната политика со години ја убивала и сè уште ја убива духовноста кај народот. Тесноградоста на политиката ги етикетира како предавници сите коишто не мислат согласно на политичкиот калап. Како резултат на таа искривена перцепција на нештата, на тоа едноумие и недостаток на автентична православна духовност, нашиот Првојерарх, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, веќе три години непрекинато се наоѓа во затвор, не сметајќи ги претходните многубројни затворања. Кога не им успеа да ја оцрнат неговата личност пред Православните Цркви, но и пред светската јавност, сега се обидуваат во јавноста да го претстават како човек што самиот за себе мисли дека е маченик. Преку политички мотивирани и монтирани судски процеси го осудуваат и го затвораат, а потоа велат дека самиот тоа го сакал. Ова е само уште едно во низата нечовечки однесувања од нивна страна.

Во оваа прилика чувствуваме за потребно да разобличиме уште една во низата манипулации со кои се служи расколничката МПЦ за да го хушка народот против канонската Црква во Р. Македонија. Имено, често излегуваат во јавност со изјави дека верниците на Православната Охридска Архиепископија се крстиле, а некои се и ракоположени во свештен чин во МПЦ, па со тоа што се одвоиле од неа извршиле предавство. Вистина е дека еден дел од клирот и верниците во Охридската Архиепископија се крстени и ракоположени во расколничката МПЦ, но не е вистина дека со стапувањето во Единство со Православната Црква во светот се врши некакво предавство.

Како прво, ако за претставниците на расколничката МПЦ претставува предавство одењето во канонска Црква, тоа сведочи дека тие самите не се чувствуваат како дел од Едната Света Соборна и Апостолска Црква. Како второ, покажуваат елементарно непознавање на еклисиологијата. Дури и намерно погрешно да ги претставуваат нештата, тоа не им оди во прилог. Имено, МПЦ има добиено апостолско преемство од канонската Српска Православна Црква. Во случајов и не е толку важно од која помесна Православна Црква некој ќе добие апостолско преемство, многу поважно е таа Црква да е канонска. Во целата мрачна состојба на раскол во која се наоѓа МПЦ, сепак не е сè така безнадежно, бидејќи заради апостолското преемство од канонската Црква нивните чинодејствија, потенцијално можат да бидат признаени, но само под услов преку покајание таквите клирици да се вратат во единство со сите помесни, канонски Православни Цркви. Ете, тоа се случи со оние кои беа ракоположени и крстени во расколот.

За појасно да го илустрираме ова ќе се послужиме со еден пример. Како што, кога се поставува водоводна мрежа, се надоврзуваат цевки една на друга, така и апостолското преемство се пренесува од една на друга јерархија. Но, ако се случи некаде во водоводната мрежа да се направи прекин, тогаш колку и да ги продолжуваме цевките на другиот крај тие ќе останат нефункционални и без вода, бидејќи се отсечени од изворот. Токму тоа се случува и со отцепената јерархија на МПЦ. Бидејќи се исклучиле од изворот на живата вода, нивните чинодејствија би станале дејствителни, по снисходење на Црквата, само тогаш кога повторно ќе се приклучат на благодатниот извор на Црквата.

Секако, Црквата останува со отворена врата за секој што пребива надвор од неа, а сака да се приклучи на нејзиниот животворен извор, било да станува збор за клирик или за верник. Само во Црквата може да се пронајде здрава и правилна духовност, којашто ќе го води и одведе човекот до вечната заедница со нашиот Христос, во Бога Отца, преку благодатта на живототворниот Дух Свети.

Вон Црквата воопшто не може да стане збор за автентично духовно очинство. „Духовното очинство” на расколот, не го води народот на плодоносната духовна паша, како што тоа го прават вистинските пастири, туку таквото „духовништво” каска, оправдувајќи ја со народот, својата амбиција да биде удобно распнато на крстот.

Имајќи предвид дека сè повеќе луѓе, особено млади, бараат духовно исполнување, календарот за ова година го посветуваме на правилната, на црковната, на преданиската, на соборната духовност со надеж дека на мнозина ќе им помогне да го најдат патот до Распнатиот и Воскреснатиот Христос.

Благословот Господов и милоста Негова нека биде со сите вас, и во ова 2015 лето Господово, и во вековите на вековите.

 

ЕПИСКОП
брегалнички и Местобљустител битолски Марко

© православна охридска архиепископија 2004-2014
http://spc.rs - Српска Православна Црква Orthodox Christianity.ru www.kolivart.com - интернет каталог на манастирот Успение Богородично
wap презентација - www.poa-info.org/wap