Православна Охридска Архиепископија http://www.poa-info.org?l=mk ПОА-ИНФО: Информативна служба на Православната Охридска Архиепископија mk Fri, 26 May 2017 10:45:45 +0100 Fri, 26 May 2017 10:45:45 +0100 poa-info rss generator kontakt@poa-info.org (Webmaster) http://www.poa-info.org/img/poa-info.png ПОА-ИНФО http://www.poa-info.org Информативна Служба на Православната Охридска Архиепископија Се упокои Епископот осечкопољски и барањски Лукијан http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170526.html вести 26.05.2017

На 24 Мај 2017 год., се упокои во Господа, Епископот осечкопољски и барањски Лукијан. Роден е на 9 Мај 1933 год., се замонашил 1958 год., а за јеромонах е ракоположен 1963 година.

За Епископ осечкопољски и барањски е избран и хиротонисан 1991 година.

Епископијата осечкопољска и барањска соопштува дека заупокоената света Архиерејска Литургија ќе се служи во Соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј“, во Даљ, во понеделник, 29 Мај 2017 год., со почеток во 9.30 часот.

Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј, во сослужение на повеќе Архиереји и свештеници, ќе го соврши службата на опелото со почеток во 12 часот. Закопот на блаженоупокоениот Епископ Лукијан ќе биде извршен во криптата на Соборниот храм во Даљ, Р. Хрватска.

 

Извор: http://www.spc.rs/sr/upokojio_se_episkop_osechkopoljski_baranjski_lukijan

]]>
Fri, 26 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170526.html
На празникот на Вознесението Христово, Архиепископот Јован се црквуваше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170525.html вести 25.05.2017

На празникот Вознесение Христово, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован се црквуваше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

]]>
Thu, 25 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170525.html
Архиепископот охридски Јован одржа предавање во Белград http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170518.html вести 18.05.2017

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во храмот „Вознесение Христово“, во Белград, одржа предавање на тема: Кон нов Свет и Голем Собор!

После одржаното предавање, присутните имаа можност да постават прашања и да ги слушнат одговорите на Архиепископот охридски Јован, за оваа важна тема од современиот живот на Црквата.

]]>
Thu, 18 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170518.html
Почесен докторат за Архиепископот Јован на Атинскиот Универзитет http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170516.html вести 16.05.2017

На предлог на факултетот за социјална теологија при Националниот и Каподистриски Универзитет на Атина, на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован му беше доделен почесен докторат.

Промоцијата се одржа во свечената сала на Националниот и Каподистриски Универзитет на Атина, во присуство на ректорот, на деканите на теолошките факултети, на бројни професори, на бројни званични личности од академскиот живот на Атина, како и на бројна публика во салата.

На промоцијата присуствуваше и Епископот назијнаски г. Теодорит, како претставник на Неговото Блаженство Архиепископот атински и на цела Елада г.г. Јероним. Исто така, присуствуваа и повеќе други Митрополити на Црквата на Елада, а од Православната Охридска Архиепископија, во придружба на Архиепископот охридски Јован беа и Нивните Преосвештенства Епископот брегалнички и Местобљустител Битолски г. Марко и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

Реферат за акдемското дело на Архиепископот охридски Јован произнесе Епископот Авиду г. Кирил, а во продолжение се одржа и свечената промоција и доделувањето на дипломата за почесен докторат.

Потоа, со пригодна омилија, со наслов „Кон нов Свет и Голем Собор“ се обрати Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Свеченоста заврши со музичка програма на хорот свештеници од Пирејската Митрополија.

Во продолжение, ја пренесуваме омилијата на Архиепископот охридски Јован.

Кон нов Свет и Голем Собор

Ка новом Светом и Великом Сабору

Προς την καινούργια Αγία και Μεγάλη Σύνοδο

]]>
Tue, 16 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170516.html
Средба на Архиепископот охридски Јован со Архиепископот атински Јероним http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170515.html вести 15.05.2017

Денес, во просториите на атинската Архиепископија, Неговото Блаженство Архиепископот атински и на цела Елада г.г. Јероним се сретна со Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Архиепископот охридски Јован и Архиепископот атински Јероним разговараа за различни теми, кои се однесуваат на животот на Црквата, а после разговорот двајцата Архиепископи дадоа изјави за средствата за јавно информирање кои покажаа видлив интерес за нивната средба.

Во попладневните часови, Архиепископот охридски Јован се сретна и со претставникот на канцеларијата на Константинополската Патријаршија во Атина, Митрополитот адријанополски г. Амфилохиј, а го посети и манастирот „Св. Јован Крстител“, во Мегара, каде што беше пречекан од игуманијата Макрина со сестринството

]]>
Mon, 15 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170515.html
Во неделата на Самарјанката, Архиепископот Јован богослужеше во храмот „Св. Константин и Св. Елена“, Глифада http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170514.html вести 14.05.2017

Во неделата на Самарјанката, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован началствуваше на Божествената Мистагогија во соборниот храм на Митрополијата Глифада, посветен на рамноапостолните Св. Константин и неговата мајка, Св. царица Елена. На Архиепископот му сослужуваа Митрополитот на Глифада, г. Павле и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, со бројни свештенослужители од Православната Охридска Архиепископија и Митрополијата на Глифада.

На крајот од светата Литургија, Митрополитот Павле, пред насобраниот народ зборуваше за страдањата кои Архиепископот Јован ги претрпе за единството на Црквата, како и за неговата научна теолошка дејност, која резултира со доделување на почесниот докторат на Народниот и Каподистриски Универзитет на Атина, а Архиепископот охридски Јован му се заблагодари за братското гостољубие и со пригодна беседа се обрати кон народот собран на светата Евхаристија.

]]>
Sun, 14 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170514.html
Архиепископот охридски Јован пристигна во Митрополијата Глифада http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170513.html вести 13.05.2017

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован допатува во Атина, по повод одлуката на Народниот и Каподистриски универзитет во Атина, да му додели почесен докторат.

Во саботата, Архиепископот охридски Јован началствуваше на вечерната богослужба во манастирот „Св. Нектариј Егински“, во Митрополијата Глифада, една од повеќето митрополии во метрополата Атина. На службата молитвено присуствуваа Митрополитот на Глифада г. Павле од Црквата на Елада и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид.

На покана игуменот на светата обител, Архимандритот Нифон, после вечерната богослужба во просторијата за синакси, Архиепископот охридски Јован одржа предавање за студентите од Митрополијата Глифада, а после предавањето беше предвидено и време за одговарање на бројните прашања.

Пред насобраните студенти, Митрополитот Павле му се заблагодари на Архиепископот Јован за вдахновеното предавање, нарекувајќи го: „современ херој и маченик за единството на Црквата“.

]]>
Sat, 13 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170513.html
Епископот Марко го прослави именденот http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170508.html вести 08.05.2017

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко, го прослави својот именден, споменот на светиот Апостол и Евангелист Марко.

Во параклисот „Свети Николај Мирликијски“, во Штип, беше отслужена света Архиерејска Литургија на која началствуваше Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

На Архиепископот охридски г.г. Јован му сослужуваа Нивните Преосвештенства Епископот Австријско-Швајцарски на Српската Православна Црква г. Андреј и Епископите од Православната Охридска Архиепископија: Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким, домаќинот, Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид, како и свештенослужители и ѓакони од повеќе Епископии на Архиепископијата.

После прочитаното Евангелие со вдахновена беседа на народот му се обрати Епископот г. Андреј.

На крајот на Литургијата Архиепископот охридски г.г. Јован со посебно обраќање му го честита и именденот на Епископот г. Марко, на што, со свое слово отпоздрави Епископот брегалнички.

После Литургијата, за сите кои со своето присуство ја зголемија радоста на прославата на светиот Апостол и Евангелист Марко, Епископот брегалнички г. Марко приреди трпеза.

]]>
Mon, 08 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170508.html
Во неделата на парализираниот Архиепископот Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170507.html вести 07.05.2017

Во неделата на парализираниот, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

]]>
Sun, 07 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170507.html
На денот на споменот на св. вмч. Георгиј Победоносец Архиепископот Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170506.html вести 06.05.2017

На денот на споменот на св. вмч. Георгиј Победоносец, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

]]>
Sat, 06 May 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/05/20170506.html
Во неделата на мироносиците Архиепископот Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170430.html вести 30.04.2017

Во неделата на мироносиците, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

]]>
Sun, 30 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170430.html
Интервју на Архиепископот охридски Јован за „Вечерње Новости“ (24.04.2017) http://poa-info.org/arhiepiskop/intervjua/20170425.html архиепископ - интервјуа → Српски

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован даде интервју за белградскиот дневен весник „Вечерње Новости“ (24 Април 2017 год.). Разговорот со Архиепископот охридски г.г. Јован го водеше новинарот Младен Станчиќ. Во продолжение го објавуваме интегралниот текст на интервјуто, коешто Архиепископот охридски г.г. Јован го даде за споменатиот дневен весник.

Младен Станчић, Скопље, 11. април 2017.
Питања за Архиепископа ПОА Јована за Вечерње новости

1. Ваше Блаженство, и ове године највећи хришћански празник Васкрсење Христово дочекујете у веома специфичним условима на трону канонскe Цркве у Македонији, али и даље без регистрације деловања од стране државне администрације у Скопљу. Власти су регистровале више од 25 верских организација и религиозних група али не и ПОА. да ли ће бити обновљен захтев за регистрацију ПОА?

Православната Охридска Архиепископија поднесе барање за регистрација пред државните органи во Р. Македонија уште во во 2004 година. Според тогашниот закон за цркви и верски заедници, надлежна за регистрација беше Комисијата за односи со верските заедници во Р. Македонија. Таа комисија ја одби регистрацијата на Православната Охридска Архиепископија со крајно бесмислени образложенија. Во 2009 година се промени законот за верските заедници во Р. Македонија и според тој закон, надлежен за регистрација на верските заедници стана судот Скопје 2, во Скопје. Ние уште истата таа година поднесовме барање за регистрација пред судот, но бевме одбиени со цинични образложенија. Откако беа исцрпени сите правни лекови испративме тужба против Р. Македонија до Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Бидејќи претходно имавме испратено до тој суд тужба кон Р. Македонија за првото одбивање на регистрација, од судот добивме известување дека тие две тужби се споени во една, а на која за жал до денешен ден немаме добиено пресуда. Р. Македонија од причина да не ја регистрира Православната Охридска Архиепископија не регистрираше ниту една друга нова верска заедница и тоа неколку години последователно. Но заради огромните критики што ги трпеше на меѓународен план, последниве години судот има регистрирано неколку протестантски верски заедници, па дури и мормони, иако верниците од таа вероисповест во Р. Македонија се бројат на прстите од една рака. Очигледно дека е проблем само Православната Охридска Архиепископија која е единствена призната православна Црква во Р. Македонија и истата е во  канонско единство со Српската Православна Црква, а преку неа со сите православни Цркви во светот.

2. Одужени црквени раскол у Македонији, објективно годинама озбиљно оптерећује релативно добре односе званичног Београда са Скопљем, упркос секуларности двеју суседних држава? у Македонији ПОА у саставу са СПЦ, у 21. веку и даље делује у катакомбним условима, у параклисима по кућама и становима, за државну администрацију у Скопљу – нелегално, незаконито.До када?

Не би можел со сигурност да ви одговорам до кога, но едно е сигурно дека сите членови на Православната Охридска Архиепископија, од епископите, преку свештениците и ѓаконите, до монасите и сите верници се покажаа богољубиви, трпеливи и издржливи. И со тоа ја заслужија благонаклоноста од сите православни Цркви. Власта мислеше дека ќе удри на пастирот и словесното стадо ќе се распрсне, но постигна спротивен ефект. Колку поголеми беа тортурите и притисоците, толку побројни, но и позрели стануваа верниците. Сега е повеќе од сигурно дека тој репсресивен државен проект се покажа неуспешен, прашање е само дали некој политичар во оваа политичка мизерија во која живеат граѓаните на Р. Македонија ќе се одважи и ќе им се извини на верниците на Православната Охридска Архиепископија за владините репресии применувани врз мирољубиви граѓана и тоа во 21 век. Вистина е дека расколот ги оптеретува односите меѓу Скопје и Белград, но за тоа вина има само една политичка врхушка и тоа онаа во Скопје.

3. Има ли наде за наставак прекинутих разговора за исцељење вишедеценијог црквеног раскола у Македонији?

Пред неколку денови заврши повторениот судски процес кој се водеше против мене, двајца епископи, двајца свештеници, четири монахињи и 10 верници од Православната Охридска Архиепископија, меѓу кои мојата мајка и мојата сестра. За овој предмет веќе бев во затвор, а другите обвинети беа осудени условно во времетраење од 5 години. Кратко време по моето ослободување од затвор, Врховниот суд на Р. Македонија ги поништи пресудите на првостепениот и второстепениот суд од Скопје и процесот го врати на повторно судење со јасни упатства дека во случајот за кој бевме осудени нема кривично дело. Повторениот судски процес, не по вина на членовите на Православната Охридска Архиепископија , траеше многу долго, дури две години, иако можеше да се заврши во само еден ден бидејќи немаше прилагања на нови докази. Пред неколку денови, на крајот од месец март судот донесе нова пресуда во која јас сум осуден со затворска казна на толку време колку што поминав во затвор, условно се осудени уште двајца лаици, а сите други обвинети во претходната постапка беа ослободени. Тоа што другите се ослободени за мене секако е неизмерно задоволство, зашто дури и само со тоа се покажа дека процесот бил политички, но правно гледано колку што причини постоеја тие да бидат ослободени, барем исто толку постоеја да бидат ослободени и останатите. Секако дека ваквата пресуда има некоја заднина и тоа не ни дава безрезервно да се отвориме за обновени разговори со Македонската Православна Црква која сè уште е во раскол. Од друга страна ние не сакаме да бидеме пречка за почетокот на тие разговори, но секако дека треба да бидеме претпазливи, зашто досега се постапувало многу лукаво и валкано, особено од страна на државните власти во Р. Македонија. Конечната одлука за евентуалното продолжување на разговорите сепак ќе ја донесе Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква на годинешново мајско заседание.

4. Македонија је верификовала Европску повељу о људским правима где је 9. чланом предвиђено загарантовано право на слободу вероисповести. Зашто то право не важи само за чланове ПОА, чак и по иновираној законској регулативи у Македонији?

Затоа што до скоро Православната Охридска Архиепископија беше третирана како државен непријател на Р. Македонија. Не знам дали последниве настани врзани со политичката криза нешто променија во тој поглед, но сигурно е дека долго време наназад владината политика на Р. Македонија беше донкихотовска, бараше и измислуваше непријатели таму каде што ги нема.

5. Од тог 22. јуна 2002. када је блаженопивши патријарх српски Павле примио у литургијско и канонско јединство са СПЦ и преко ње са свим осталим правиославним црквама велешку и повардарску епархију коју сте тада предводили, практично не престаје прогон судских власти против вас као поглавара али и чланова ПОА. Који су „услови“ да би то коначно престало? Могу ли да помогну остале православне Цркве, рецимо Васељенска Патријаршија или Руска Православна Црква?

Некој забележал, а тоа изминатава година многу често се среќаваше во јавноста, дека последнава 15 години, немало ден кога, или не сум бил во затвор, или не е воден судски процес против мене. Тоа секако е тешко издржливо, ако човек ја нема благодатта Божја и ако не е убеден дека жртвата што ја прави носи добро за Црквата. Што се однесува до помошта од другите православни Цркви, неа ја имало и до сега и верувам дека ќе ја има и понатаму. Црквата е една, а единството највпечатливо се покажува токму кога страда некој член на Црквата. Не е тајна дека речиси во сите наврати колку што бев во затвор, бев предвремено ослободуван. Тоа секако се случуваше заради залагањето на другите православни Цркви, но и на европските и американски владини и невладини организации. Навистина е апсурдно во 21 век некого да гониш судски и да го осудуваш на затворска казна, само заради неговите верски убедувања. Иако властите во Р. Македонија се обидуваа моите судски процеси и затварања да ги прикажат како кривични, секој кој ги следи црковните настани, па дури и оној кој помалку ги следи, знае дека немав никаква кривична вина, туку дека единствена моја „вина” беше воспоставувањето на единството со Српската Православна Црква. Што се однесува до помошта од другите православни Цркви, таа секогаш е добредојдена. Не е непознато и дека моето последно предвремено излегување од затвор беше по залагање на Московската Патријаршија. Но во случајов многу се стеснети можностите за помош од другите православни Цркви. Прво затоа што Српската Православна Црква нема никаква можност еднострано да признава автокефалија на било која Црква, па така и на Македонската Православна Црква, а второ, затоа што условите за признавање на некоја Црква како автономна веќе се јасно утврдени на Светиот и Голем Собор што се одржа на Крит минатата година. Мислам дека најмногу може да си помогне Македонската Православна Црква сама на себе, конечно да созрее и да стане свесна во кои граници може да се случи нејзиното признавање. А тоа признавање ѝ е повеќе од неопходно, не само заради самата Црква, туку и заради државата во која се наоѓа таа Црква. Во секој случај, и покрај големата болка што ни ја нанесоа, како непризнатата Црква во Р. Македонија, така и власите во Р. Македонија, ние со ништо нема да го попречуваме нивното стапување во единство, доволно е само тоа да биде канонско.

4. Утамничењима нарушеног здравља, 2015. били сте на лечењу и опоравку у Васкрсењском манастиру Софија Силина код Петрограда у Русији, откако сте другог фебруара изашли на слободу из затвора Идризово код Скопља. Сурова искушења Вашег вишегодишњег робијања православни верници и шира јавност препознају као печат учвршћења у сведочењу вере. Може ли се истина одбранити независно на „боју“ власти?

Долговековното искуство на Црквата ни покажало дека вистината се брани со одбрани и вистинити зборови, со вистинување во љубовта, со отвореност за дијалог и ширина за проштевање. Но, во одредени случаи, кога вистината не се напаѓа само вербално, туку се прави обид физички да се истребат носителите на вистината, тогаш вистината се брани само со спремност за сведочење, или како поинаку се нарекува мачеништво. За голема среќа самата вистина која е Воскреснатиот Христос како Црква, не може да биде уништена од ниту една власт. Тоа досега ни го покажала историјата. Но, ова за жал не го разбираат „сите бои” на власти. Некои сакаат одново да се обидат и секако не успеваат. Црквата не ја брани поединецот, без разлика на неговата духовна, интелектуална и физичка надареност. Црквата ја брани тој што имаше сила да воскресне од мртвите. Затоа мислам дека ништо што се однесува на вистината и Црквата не зависи од „бојата” на властите. Зависи само од тоа колку се вохристовени оние што ја сведочат вистинат на Црквата. Ова веќе не е далечна историја, ова се покажа неодамна во прогонот што властите на Р. Македонија го спроведоа кон припадниците на Православната Охридска Архиепископија.

Напомена: Због олакшања и евентуално временске „уштеде“ одговори на питања могу бити и на македонском језику. Без неког значајнијег ограничења, али не и превише опширни и дугачки, како би укупан садржај могао бити приређен за објављивање на једној страни листа Вечерње новости, са једном или две фотографије.

Унапред захвалан
Младен Станчић

Извор: Вечерње Новости

]]>
http://poa-info.org/arhiepiskop/intervjua/20170425.html
Кој бил охридски архиепископ во време на погубувањето на Јован Владимир? http://poa-info.org/arhiepiskop/proucuvanja/20170424.html архиепископ - проучувања

Во продолжение е текстот со кој Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован настапи на меѓународниот собир „Свети Јован Владимир кроз вјекове - историја и предање 1016-2016”, одржан во Бар од 15-17 Септември 2016 г.

Кој бил охридски архиепископ во време на погубувањето на Јован Владимир? ]]>
http://poa-info.org/arhiepiskop/proucuvanja/20170424.html
На Томина недела Архиепископот Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170423.html вести 23.04.2017

На Томина недела, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

]]>
Sun, 23 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170423.html
На празникот Живоприемен источник Архиепископот Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170421.html вести 21.04.2017

На празникот Животоприемен извор, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На овој празник беше посветена една од црквите во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст што властите во Р. Македонија во Октомври 2004 година ја срушија до темел. Како што е добро познато, тоа тогаш го направи Бранко Црвенковски од позиција на претседател на Р. Македонија. Повеќе за ова види: http://www.poa-info.org/vesti/2004/10/20041015-2.html За тоа, пак, дали оние што рушат цркви од Бога добиваат за возврат благослов и добивка, или го наследуваат спротивното, историјата јасно сведочи.

]]>
Fri, 21 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170421.html
На трет ден Велигден Архиепископот Јован служеше во параклисот Св. Нектариј Пентаполски во Скопје http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170418.html вести 18.04.2017

На третиот ден Велигден, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше во параклисот Св. Нектариј Пентаполски во Скопје. Нему му сослужаваше Епископот авдијски г. Кирил од лозата на Вселенската Патријаршија.

Епископот авдијски проповедаше по Евангелието и тој ги причести верните.

На крајот од Литургијата, Архиепископот Јован го претстави Епископот авдијски г. Кирил пред црковната полнота.

Епископот авдијски е професор на теолошкиот факултет во Атина и е еден од тројцата професори што го предложија Архиепископот Јован за почесен доктор на националниот каподистријски универзитет во Атина. Доделувањето на почесниот докторат закажано е за 16 Мај оваа година во Атина.

]]>
Tue, 18 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170418.html
На Светол Понеделник Архиепископот Јован служеше во манастирот Успение на Пресвета Богородица во Лагово – Прилеп http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170417.html вести 17.04.2017

На Светол Понеделник, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во манастирот Успение на Пресвета Богородица во с. Лагово – Прилеп.

]]>
Mon, 17 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170417.html
Прослава на Воскресението Христово во Православната Охридска Архиепископија http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170416.html вести 16.04.2017

Празникот на Воскресението Христово во Православната Охридска Архиепископија, и покрај судскиот прогон врз верска основа, кој сѐ уште трае, оваа година беше празнуван со особена радост. Припадниците на Православната Охридска Архиепископија и на овој голем празник, повторно усрдно се помолија и за сите оние, коишто ја гонат сеправославно признатата Православна Охридска Архиепископија.

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Пасха богослужеше во Ставропигијалниот манастир „Свети Јован Златоуст“, Битола.

Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким богослужеше во Куманово.

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко богослужеше во Штип.

Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид богослужеше во Скопје.

Никогаш не заборавајќи, но токму заради Воскресението простувајќи им на оние што продолжуваат да креваат рака на Христа и Неговата Соборна Црква, верниот народ на Православната Охридска Архиепископија на овој празник на победата на животот над смртта, на овој празник на превреднување на вредностите, коешто никој веќе не ќе може да го запре, согласно на зборовите на Архиепископот охридски г.г. Јован, истовремено се помоли и за конечно враќање на непризнатата МПЦ во спасителното единство со Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква!

Христос Воскресна!

]]>
Sun, 16 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170416.html
На Првото Воскресение Архиепископот Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170415.html вести 15.04.2017

На Прво Воскресение, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст, во Битола.

]]>
Sat, 15 Apr 2017 00:00:00 +0100 http://poa-info.org/vesti/2017/04/20170415.html
http://poa-info.org/arhiepiskop/poslanija/20170412.html архиепископ - посланија

Ј О В А Н

по милоста Божја, Архиепископ охридски и Митрополит скопски,
до целата полнота на нашата најсвета Архиепископија Охридска
Сними ја пораката

Благодат, милост и мир, од воскреснатиот во слава, Господ и Бог и Спасител наш Исус Христос.

 

Браќа сослужители и чеда во Христа возљубени,

 

Од почетокот, па сè до крајот на животот, човекот гради скала на вредности кои му го насочуваат животот кон одредени цели. Една вредност од мноштвото на вредности што постојат или го има првото и највисоко место на таа скала, или доколку го зазема било кое друго место, речиси е исто како да не постои. Таа е вредноста на воскресението Христово. Човек или верува во воскресението Христово и преку него ги гради сите други вредности и односи во животот, или не верува и таа вредност е отсутна од неговиот живот. Сепак, по сè изгледа најмногубројни се оние што велат дека веруваат во Бога, но за воскресението Христово или изразуваат некаков сомнеж, или тоа кај нив не го зазема првото место на скалата на нивните животни вредности.

Тие, за жал никогаш нема да ги вкусат сите дарови на верата во воскресението Христово, од кој најважен е дарот на светлината. Ќе рече некој како нема неверниците или маловерните да го вкусат дарот на светлината кога доволно е човек само да не биде слеп, па да ја види светлината. Но, овде не станува збор за светлината од сонцето или другите светлосни тела. Говориме за Христовата светлина која постои пред секој друг извор на светлина и ќе остане и тогаш кога сите други извори на светлина ќе згаснат. Говориме за творечката светлина, онаа која ја створила и светлината на сонцето, ѕвездите и другите светлечки небесни тела, говориме за светлината која почна да твори светлина по изговорените Божји зборови: Нека биде светлина! (1Мој. 1,3)

Таа светлина им се раздава на верните денеска, на денот на Христовото воскресение, од моментот кога ќе чујат: „Пријдете примете светлина, од невечерната светлина”, па сè до отпустот на Литургијата во пасхалното утро. Таа светлина која денес ни се раздава, не е просто светлина пред очите и светлина во околината во која се наоѓаме. Таа е светлина како животна вредност, како смисла над секоја бесмисла, како цел и остварување.

За разлика од створената светлина која секој што има здрави очи ја гледа речиси со подеднаков интензитет, светлината на воскресението Христово некој не ја гледа воопшто, некој ја гледа само како зрак во темнината на животот, како единствена надеж која би можела да му го осмисли животот, но друг ја гледа како силно распламтен факел кој му го осветлува патот до вечноста. Оној што ја гледа светлината на Воскреснатиот како факел нема начин да му ја опише таа светлина на оној што е слеп за таа светлина. Многу слично како што не може да му се опише светлината од сонцето на човек кој е слеп од раѓање. Потребно е човек сам да ја види светлината за да ја познае нејзината добробит, како што е потребно со вера човек да се подготви за гледање на светлината на воскресението Христово, па да може и вистински да ја види.

Секое знаење во себе содржи и некое просветлување. Само просветлувањето кое се добива од верата во воскресението Христово во себе содржи знаење. Знаење кое не се учи само од читање на букви, туку се учи од искуство во заедницата со Воскреснатиот. А таквото знаење нè учи како да живееме, како да постапуваме во радоста и жалоста, како да се воздржуваме, како да се поднесуваме еден со друг, како да се надеваме и како да не се разочаруваме. Нè учи едноставно да имаме смисла на постоењето, трпеливост во сегашноста, а надеж кон иднината. Нè учи дека оној кој има вера во Христовото воскресение има надеж за последниот ден, надеж за вечен живот, сигурност дека сме откупени со смртта Христова.

Смртта Христова, љубени во Воскреснатиот, има сила да искупува, и тоа не било што, туку да искупува гревови. Тој пострада, за нас да нè искупи, та гревот, кој од памтивек е поврзан со смртта, веќе да нема сила над нас. Но, ние треба да учествуваме во Неговото страдање, во крстот и во Неговата смрт, за да имаме учество и во Неговото воскресение, кое станува наше воскресение преку верата и заедницата што ја остваруваме со Христа.

Нема воскресение без крст и страдање, па се лаже секој кој има намера да стигне до сопственото воскресение, без да помине преку крстот Христов. Велиме крстот Христов, не крстот сопствен, зашто сопствениот крст ќе го носиме во секој случај, верувале или не верувале во Бога. Но, Христовиот крст го земаме на себе свесно, доброволно и со вера дека ќе нè доведе до воскресение и живот вечен.

Неговиот крст го земаме тогаш кога се каеме и бараме прошка, но и тогаш кога им проштеваме на тие што ни згрешиле. Го земаме тогаш кога не му завидуваме на ближниот, кога не злопамтиме, кога се откажуваме од праведна одмазда, кога ги љубиме непријателите. Ова не го прави оној што го носи само сопствениот крст и само сопствените маки и страдања. Ова го прави само оној што го зел на себе Христовиот крст и има надеж во Неговото воскресение.

И нашата татковина денес е на крстопат на кој е доведена заради неуспешна политика на оние што се занимаваат со неа. Нема да заборавиме дека токму тие политичари кои ја доведоа нашата татковина во ваква мизерна состојба, претходниве години правеа сè да ја држат што е можно подолго на крст нашава Црква. Со Бога битката ја загубија, Црквата остана и опстана зашто таа не е од човек, но што ќе биде со нашата татковина? За жал, таа не е Црква и не ѝ е обезбедено со сигурност место во вечноста.

За долго да опстане, за ние да имаме полза од управувањето со неа, треба да имаме одговорни политичари, политичари што се подготвени да служат на граѓаните. Кај нас од оние што се занимаваат со политика ретко кој истата ја разбира како служба, туку како власт. За жал повеќето ја разбираат како власт во нејзината најгруба форма, да се владее апсолутистички, стекнувајќи од тоа своја лична добивка. Згора на тоа некои дури мислат дека власта ја добиле со тестамент од родителите, па имаат неотуѓиво право на неа.

Со таквото неодговорно владеење ја отуѓуваат татковината од сопствените граѓани. Колкумина само во последниве години си заминаа од државата? А сигурно не заминале затоа што овде ги имале сите услови на напредок? Заминале пред сè од револт кон погубната политика која нè раскара со сите соседи, без исклучок и нè остави како пуст остров на сред океан, без никој кој може да ни подаде рака во овие тешки моменти.

Имаме ли надеж од ваквата речиси безизлезна ситуација? Ние сме Црква и кај нас нема место за песимизам. Особено не на денот на Христовото воскресение кое раѓа оптимизам и во најдлабоките безизлези. Христос бивајќи Бог, постана човек, поживеа со луѓето, им ја остави својата блага реч, а тие го распнаа како да е најголем разбојник. Сепак со Него смртта се покажа немоќна. Не можеше да го задржи во гроб господарот на животот. Тој воскресна од мртвите, отворајќи го патот на секој човек кој има вера во воскресението и самиот да совоскресне со Христа. Верата во Воскреснатиот, љубени во Господа, не прави од нас само подобри битија во овој свет, туку прави вечнодобри битија, според зборовите на Свети Максим Исповедник.

 

Христос воскресе!

 

На Пасха 2017 година.

Ваш молитвеник пред воскреснатиот Христос
+Архиепископ охридски
и Митрополит скопски Јован

]]>
http://poa-info.org/arhiepiskop/poslanija/20170412.html
http://poa-info.org/./../cestitka_voskresenie.html - ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!


Од: Информативната служба на Православната Охридска Архиепископија

]]>
http://poa-info.org/./../cestitka_voskresenie.html