Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

19.09.2011 Архиепископот г.г. Јован зеде учество при хиротонијата на Епископот ремезијански г. Андреј

15.09.2011 Американскиот Стејт Департмент за верските слободи во Р. Македонија

12.09.2011 Епископот Давид во бихачко-петровачката Епископија

11.09.2011 Во неделата пред Возвижение на чесниот крст, Архиепископот охридски служеше во храмот „Св. Нектариј Егински“, во населбата Дендропотамо во Солун

05.09.2011 Хиротонија на Епископот Липљански г. Јован

04.09.2011 Со свечена Литургија на којашто началствуваше Архиепископот охридски Јован заврши симпосионот во Жича

02.09.2011 Архиепископот охридски Јован на симпосион во Жича