Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

21.05.2015

На празникот Вознесение Христово, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован началствуваше на светата Архиерејска Литургија во манастирот Високи Дечани, на Косово и Метохија.

На Архиепископот охридски Јован му сослужуваше Неговото Преосвештенство Епископот рашко-призренски г. Теодосиј, како и повеќе свештенослужители.

После прочитаното Евангелие, Архиепископот охридски Јован се обрати пред монашкото братство и насобраниот народ со вдахновена беседа.

После Литургијата беше совршена и свечена литија, а потоа беше приредена и трпеза за сите присутни.