Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

одлуки

Сингилија за подигање на ставропигијален манастир

П О Т В Р Д А за изборот на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот велески и повардарски г.г. Јован за Архиепископ охридски и Митрополит скопски

Томос за Црковна Автономија

Повелба за темелење на параклисот „Животоприемен извор на Пресвета Богородица” во манастирот Св. Јован Златоуст во с. Нижеполе